Den æstetiske dannelse og formativ vurdering
DOI:
https://doi.org/10.17896/UCN.cepra.n24.319Resumé
Artiklen tager udgangspunkt i en pædagogisk filosofisk udforskning af æstetikkens dannelsespotentiale gennem et litteraturstudie. Udgangspunktet er, at dette syn på dannelse ikke alene knytter an til elevernes forhold til sig selv; men også til deres forhold til omverdenen og det sociale fællesskab. Det diskuteres, hvordan æstetisk aktivitet kræver strategier i anvendelse af formative vurdering gennem en model for æstetisk basiskompetence. Denne model er funderet i pædagogisk filosofi. Modellen har fire sammenhængende felter: Skabe, udøve, opleve og vurdere. At skabe sætter fokus på elevernes evne til at formgive i forskellige sammenhænge. At udøve drejer sig om æstetisk praksis, hvor eleverne øver sig i at formidle en æstetisk idé. At skabe og udøve er centralt for kunstdidaktikken. At opleve og vurdere er centralt for udvikling af et kognitivt perspektiv. Refleksion over disse fire sammenhængende felter antages at kunne udvikles gennem anvendelsen af løbende formativ vurdering. Den æstetiske dannelse og den æstetiske basiskompetence handler derfor om deltagelse og kommunikation i praksis. Den æstetiske basiskompetence kan fremmes gennem formativ vurdering – er antagelsen i denne artikel.
Downloads
Publiceret
Citation/Eksport
Nummer
Sektion
Licens
Copyright (c) 2019 Preben Olund Kirkegaard

Dette værk er under følgende licens Creative Commons Navngivelse –Ikke-kommerciel (by-nc).
Forfattere, der publicerer deres værker via dette tidsskrift, accepterer følgende vilkår:
- Forfattere bevarer deres ophavsret og giver tidsskriftet ret til første publicering, samtidigt med at værket er omfattet af en CC BY-NC licens.
- Cepra-Striben tillader at forfatterne kan arkivere deres publicerede artikel (post-print) på egen Institutional Repository, hvis forfatterne samtidig linker til artiklens DOI nummer.